מי מאיתנו לא חולם להגיע למקומות מופלאים בעולם? לבקר בערים מרתקות, לשכב על חופים אקזוטיים או לטייל בנופים וטבע מרהיב? איזה מזל שיש לנו בהישג יד שלל טיסות שייקחו אותנו לכל מקום עליו אנו חולמים.
עולם הטיסות השתנה בצורה משמעותית בשנים האחרונות ובמיוחד מאז שנחתם הסכם השמיים הפתוחים שפתח את שוק הטיסות המגיעות לארץ והגדיל את הכמות, המגוון וטווח המחירים של הטיסות.
פעם, כשהזמנו טיסות, הדברים היו פשוטים יותר – היה מבחר מצומצם של טיסות לכל יעד, כשקנינו כרטיס טסה ידענו שזה כרטיס הלוך ושוב, שאת המזוודה שלנו אנחנו שולחים לבטן המטוס בדלפק הצ'ק אין ושבמהלך הטיסה בטח נקבל מגש עם ארוחת מטוסים שרוב הסיכויים שלא תהיה כל כך טעימה. היום הסיפור שונה. אמנם המידע על טיסות הרבה יותר זמין לנו בשלל אתרי האינטרנט, אבל יש המון אפשרויות טיסה לכל יעד ולכל טיסה שאנחנו בוחרים יש המון אותיות קטנות. לכן אנחנו צריכים לדעת איך לבחור את הטיסות שלנו בצורה הטובה ביותר.
איך בוחרים טיסות?
השלב בראשון בבחירת טיסות הוא כמובן לדעת לאן אנחנו רוצים לטוס ומהם שדות התעופה ביעד. ישנן ערים בהן יש רק שדה תעופה בינלאומי אחד ויש כאלה שיש בהן כמה שדות תעופה וכדאי לדעת איפה הם ממוקמים וכמה נוח להגיע מהם לעיר. אם אנחנו מתכננים טיול ארוך יותר במדינה כלשהי כדאי שנדע איפה נמצא שדה התעופה באזור במדינה אליו אנחנו רוצים להגיע. לפעמים כדאי לטוס לשדה תעופה אחד ולחזור משדה תעופה אחר. כל אלה דברים שכדאי לדעת עוד מבעוד מועד ולשים אליהם לב בזמן שאנחנו מחפשים טיסות.
השלב השני הוא להחליט אם אנחנו רוצים לטוס רק בטיסה ישירה, אם בכלל יש כזו ליעד אליו אנחנו טסים, או האם אנחנו מוכנים לטוס עם עצירת ביניים אחת או יותר, שאמנם מאריכות את משך הטיסה, אבל לרוב גם מוזילות את העלות שלה. אחרי שהחלטנו את זה, הגיע הזמן לראות איזה חברות תעופה טסות ליעד שלנו ולהבין אם מדובר בטיסות סדירות, טיסות לואו קוסט או טיסות שכר.
• טיסות סדירות - טיסות סדירות הן טיסות שיוצאות בלוח זמנים שנקבע ע"י חברות התעופה ושדות התעופה בעולם מראש. הטיסות האלה ייצאו לדרך גם אם יהיו בהן רק נוסעים ספורים ורק לעיתים רחוקות יש בהן שינויים או ביטולים. לרוב מדינות העולם יש חברת תעופה שמייצגת אותן, כמו שאל על מייצגת את ישראל. ברוב הטיסות האלה אפשר לבחור בין מבחר רמות של כרטיסי טיסה שעלותם משתנה בהאם לכללי הכרטיס. ככל שהכללים נוקשים יותר, כך הכרטיס יהיה זול יותר. ככל שתנאי הכרטיס נוחים יותר, כלומר ניתן לשנות אותו או לבטל עם החזר כספי, הוא כולל שליחת מזוודה לבטן המטוס ואפשרות לבחור מקום ישיבה מראש כך מחיר הכרטיס יעלה. בדרך כלל, בטיסות הסדירות הארוכות גם יגישו במהלך הטיסה אוכל ושתייה.
• טיסות לואו קוסט - כשמן כן הן. טיסות לואו קוסט הן טיסות שמחירן נמוך מכיוון שמחיר כרטיס הטיסה בהן כולל אך ורק את הטיסה עצמה. כל שרות נוסף כרוך בתשלום נוסף. אם רוצים לקחת מזוודה גדולה שתשלח לבטן המטוס, זה כרוך בתשלום. אם רוצים לשריין מקום ישיבה במטוס, זה כרוך בתשלום נוסף. אם לא עושים צ'ק אין מראש באתר חברת התעופה וצריך לעשות צ'ק אין בשדה התעופה, זה כרוך בתשלום. יש חברות לואו קוסט בהן אפילו צריך לשלם על מזוודת טרולי שעולה איתנו למטוס. מישראל יש טיסות לואו קוסט למבחר גדול של יעדים באירופה. אין כמעט טיסות כאלה ליעדים רחוקים.
• טיסות שכר - טיסות שכר הן טיסות במטוסים שנשכרו ע"י ספקי תיירות מקומיים והם אלו שמוכרים את הכרטיסים לטיסות שלהם. היתרון בטיסות שכר הוא שהן זולות יחסית ולרוב הן כלולות בחבילת נופש שכוללת גם מלון ולעתים גם העברות משדה התעופה למלון. החיסרון בטיסות שכר הוא שיש להן כללים שונים מהטיסות האחרות. ספקי התיירות יכולים לשנות את הזמנים שלהן ואפילו לבטל אותן ומי שבוחר לטוס בטיסות כאלה לוקח את הסיכון שהטיסה שלו לא תצא במועד המקורי שלה, דבר שיכול לקצר את זמן החופשה או לתקוע אותנו שעות רבות בשדה התעופה.
היום עולם הטיסות מאפשר לעשות שילובים בין כל סוגי הטיסות. אין יותר צורך לקנות כרטיס הלוך ושוב באותה חברת תעופה, תמחור הטיסה נעשה לכל כיוון בנפרד, או כל מקטע של טיסה בטיסות עם עצירות ביניים, דבר המאפשר למצוא את האפשרות הטובה, הנוחה וזולה ביותר מכל סוגי הטיסות ולשלב ביניהן.
אחרי שהבנו את כל המשתנים שצריך לבחון בבחירת טיסה, כל שנותר לנו הוא למצוא את הטיסה שהכי מתאימה לנו. איך עושים את זה? בעזרת מנוע חיפוש טסות טוב ואמין, כמו המנוע של סקיי ג'יני, שמחפש עבורנו את השילוב הטוב ביותר והמשתלם ביותר של טיסות ליעד שבחרתם.